da da

Renifery

Prowadzimy największą w Polsce hodowlę reniferów.

Renifery hodowla

Hodowlę reniferów rozpoczęliśmy w 2009 roku od 3 reniferów przywiezionych do Polski prosto ze szwedzkiej Laponii. Z dojechały do nas także samiczki (krówki) i stadko zaczęło się rozrastać. W 2016 roku osiągnęliśmy stan 15 sztuk dorosłych reniferów, nie licząc reniferowych małolatów. 

Hodowla reniferów w Polsce nie jest łatwa, ale okazała się możliwa.  Stworzyliśmy tym zwierzętom na tyle korzystne warunki, że bez problemu rozmnażają się i z powodzeniem odchowują młode, co w Europie środkowej i zachodniej było uważane dotychczas za trudne nawet w ogrodach zoologicznych. W naszym przypadku kluczowe okazało się szereg czynników: pasja i zaangażowanie w prowadzoną hodowlę, wcześniejsze doświadczenie w hodowli innych gatunków zwierząt i ukończone studia zootechniczne, mozolnie pozyskiwana wiedza z publikacji dostępnych w internecie w języku angielskim oraz cenne wskazówki przekazane nam przez Samów - hodowców reniferów z północy. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że hodowla reniferów to nasza specjalizacja i wiemy na ten temat naprawdę dużo.

Nasza oferta

Oferujemy do sprzedaży renifery:

1. Renifery młode, 9-miesięczne, pochodzące z naszej hodowli - urodzone w Polsce.
Są to zwierzęta bardzo cenione ze względu na to, że od urodzenia, a w zasadzie nawet od życia płodowego, stykają się z rodzimą mikroflorą. W efekcie są znacznie bardziej odporne na występujące w naszym klimacie patogeny - pasożyty, bakterie, itp. Dodatkowym atutem jest fakt, że rodzą się w małej hodowli, gdzie zwierzęta są oswojone, więc również one dorastają bez strachu wobec człowieka.
Ilość tego typu zwierząt jest bardzo ograniczona (max 5-6 sztuk rocznie). Zamówienia przyjmujemy począwszy od lipca bieżącego roku (zwierzęta rodzą się w maju).
Przed urodzeniem zwierząt nie przyjmujemy zamówień, można zgłosić jedynie wstępne zainteresowanie zakupem, na które będziemy odpowiadać dopiero po urodzeniu się zwierząt. Na zwierzęta urodzone i dobrze się odchowujące można złożyć zamówienie. W takim przypadku konieczne jest wpłacenie zaliczki w wysokości 50% wartości zamawianych zwierząt. W przypadku jakichkolwiek komplikacji ze zdrowiem zwierząt zaliczka jest zwracana. Jeśli zaś wszystko przebiega zgodnie z planem, na koniec roku odchowane, w pełni samodzielne zwierzęta są gotowe do odbioru.

2. Renifery młode, w wieku od 9 do 10 miesięcy, sprowadzane z hodowli skandynawskich
Renifery sprowadzamy w razie potrzeby z północnej Szwecji. Są to zdrowe, pełnowartościowe zwierzęta - takie same, jak te od których rozpoczęliśmy sami naszą hodowlę. Nie są aż tak odporne na warunki mikrobiologiczne jak te urodzone w Polsce, jednak nadal przy stosowaniu się do udzielanych przez nas wskazówek dają dużą szansę na rozpoczęcie udanej hodowli. Zwierzęta te na Północy przebywają w hodowlach półotwartych, dlatego nie są oswojone. Planując ich wykorzystanie np do agroturystyki, należy przewidzieć, że trzeba będzie z nimi trochę popracować.
Możliwość sprowadzenia zwierząt ze Skandynawii pozwala nam dostarczyć w zasadzie każdą ilość zamówionych reniferów, jednakże jest to zależne od aktualnych przepisów weterynaryjnych, które czasami okresowo wprowadzają zakaz przemieszczania tego typu zwierząt między państwami Unii Europejskiej. 
Zamówienia na zwierzęta sprowadzane ze Szwecji przyjmujemy od lipca do listopada, kiedy to musimy ostatecznie potwierdzić zamówienie u szwedzkich hodowców.  Zamówienie jest równoznaczne z wpłaceniem zaliczki w wysokości 50% wartości zamawianych zwierząt. Przywóz zwierząt do Polski następuje zazwyczaj w lutym, po czym można je odbierać z naszego gospodarstwa.

3. Pasza dla reniferów
Oferujemy specjalistyczną, pełnowartościową paszę granulowaną dla reniferów. Pasza ta została opracowana specjalnie dla potrzeb reniferów i zapewnia im niezbędną dawkę energii, białka, tłuszczów we właściwych proporcjach, jak również witamin i mikroelementów. Powodzenie hodowli reniferów w naszych polskich warunkach jest warunkowane wieloma czynnikami, z których zapewnienie właściwego żywienia jest jednym z kluczowych. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że nie ma możliwości chowu zdrowych reniferów bez zapewnienia im specjalistycznej, zbilansowanej paszy zawierającej składniki niedostępne w naszych naturalnych warunkach. Może to być pasza z naszej dystrybucji lub inna, przeznaczona dla tych zwierząt. My oczywiście polecamy to, co z powodzeniem od wielu lat stosujemy my i nasi zadowoleni klienci.

Trzeba zaznaczyć, że hodowla reniferów w polskich warunkach nie jest hodowlą łatwą. 
Nie polecamy utrzymywania tych zwierząt osobom mającym niewielkie doświadczenie w hodowli podobnych zwierząt (przeżuwacze) lub nie posiadającym go w ogóle. Jeśli zamierzasz dopiero rozpocząć przygodę z hodowlą, proponujemy rozpocząć od znacznie łatwiejszych w "obsłudze", a równie efektownych zwierząt - danieli. 

 

Opis gatunku

Renifery należą do rodziny jeleniowatych.

Zamieszkują północne tereny Europy i Azji. Podgatunek renifera żyjący na kontynencie północnoamerykańskim określany jest zaś nazwą „karibu”.

renifery opis gatunku

Renifery, jako zwierzęta żyjące na co dzień w ostrym i trudnym klimacie, wykształciły szereg cech charakterystycznych i odmiennych niż inne zwierzęta jeleniowate. Mają bardzo gęste owłosienie, z długą grzywą na szyi widoczną szczególnie u samców. Wyjątkowo gęsta sierść chroni przed mrozem. Wiosną renifery linieją, na chwilę pozostając w „sukni letniej” o ciemnym kolorze, aby wkrótce zacząć nakładać z powrotem zimowe, biało-szare futro. Pysk renifera również jest owłosiony, co zapewnia ochronę przed zimnem podczas żerowania w śniegu. Nogi kończą się mocnymi, szeroko rozstawionymi racicami, ułatwiającymi poruszanie się po śniegu zimą i bagnistym terenie podczas wiosenno – letnich roztopów.

Co ciekawe, zarówno samce, jak i samice reniferów nakładają poroże. U samca służy ono do walki o samice podczas jesiennej rui (przypadającej na okres od września do listopada), po czym zostaje zrzucone. Samice, choć obdarzone są mniejszym porożem, zrzucają je dopiero późną wiosną (maj), po urodzeniu potomstwa. Poroże służy samicy do ochrony małego cielaczka w pierwszym okresie życia.

Renifery są roślinożerne. Żywią się trawami, bylinami i porostami (wśród których przysmakiem jest chrobotek reniferowy). Zimą reny potrafią wykopać pożywienie spod grubej warstwy śniegu. Szukają wtedy m.in. zmarzniętych jagód, pączków krzewów, pędów i nasion roślin. Potrafią doskonale trawić nawet zamarznięty pokarm.

Wśród ludów, które zamieszkują tereny naturalnego występowania reniferów, zwierzęta te pełnią kluczową rolę gospodarczą. Jest to szczególnie widoczne wśród społeczeństw tradycyjnych, nie objętych wysokim stopniem rozwoju cywilizacyjnego. Renifery służą jako zwierzęta juczne, wierzchowe i pociągowe. Dostarczają mleka, mięsa skór i kości.

Najczęściej zadawane pytania


Accordion 1


Accordion 2


Accordion 3


Accordion 4


Accordion 5


Accordion 6


Galeria