da da

Wiewiórki

W 2011 roku założyliśmy niewielką, hobbystyczną wolierę z wiewiórkami.

Nasze wiewiórki stanowią świetną atrakcję dla odwiedzających Wioskę Lapońską, jak również – nie ukrywamy – cieszą po prostu oko właścicieli :) .  Nasze wiewiórki są na tyle oswojone, że zdarza się nam wynajmować je do sesji zdjęciowych oraz do filmów.

Nasza oferta

W naszej hodowli posiadamy wiewiórki odmian hodowlanych, wielobarwnych. Nasze zwierzęta pochodzą z hodowli zagranicznych.

Oferujemy też specjalistyczną karmę dla wiewiórek i innych gryzoni.

Opis gatunku

Wiewiórki to gryzonie, występujące w lasach i parkach niemal całej Europy i Azji. Żyje na drzewach, zasiedlając dziuple, a także buduje własne gniazda z gałązek, mchu, liści i traw, umiejscowione zwykle w rozwidleniach gałęzi.

Ubarwienie jest rude do ciemnobrązowego, z białym brzuchem. W zimie szata zmienia się na popielatą. Długi, puszysty ogon spełnia kluczową rolę dla wiewiórki, jako zwierzęcia typowo nadrzewnego: stabilizuje tor lotu podczas skoków między gałęziami.
Wiewiórka żeruje w dzień, żywiąc się orzechami, nasionami, grzybami, owocami, pędami roślin, ale także owadami oraz jajami i pisklętami ptaków. Skrupulatnie gromadzi zapasy na zimę (gdyż nie zapada w sen zimowy i przez całą zimę musi się żywić), m.in. przez zakopywanie w wielu miejscach nasion i orzechów. Nie zawsze później odnajduje wszystkie zakopane skarby, przyczyniając się wydatnie do rozsiewu nasion drzew. Z tego też względu (słaba pamięć wiewiórek do miejsc ukrycia żywności) bywa, że zimą – mimo pracowitej jesieni – wiewiórki bywają głodne. W wielu miejscach praktykuje się zimowe dokarmianie wiewiórek, szczególnie, gdy zima jest ciężka i okrywa śniegowa dodatkowo utrudnia zwierzętom zlokalizowanie swoich spiżarni.

Samica w ciągu roku wydaje 2 do 3 miotów, w każdym po kilkoro młodych (od 2 do 7).

W naszej hodowli posiadamy odmiany hodowlane, wielobarwne. Nasze zwierzęta pochodzą z hodowli zagranicznych.

W razie potrzeby, udzielamy porad i wsparcia początkującym hodowcom przy założeniu własnej hodowli.
Zapraszamy do odwiedzin naszej fermy i sprawdzenia osobiście jakości naszej fermy, aby przekonać się, że warto z nami współpracować.

Najczęściej zadawane pytania


Accordion 1


Accordion 2


Accordion 3


Accordion 4


Accordion 5


Accordion 6


Galeria