da da

Muflony

Posiadamy jedną z niewielu krajowych hodowli muflona, prowadzoną w warunkach zamkniętych.

Stado podstawowe rozwijamy na bazie materiału hodowlanego sprowadzonego z Czech oraz Niemiec. Stale prowadzimy prace hodowlane, mające na celu osiągnięcie jak najlepszych wyników.

Co roku prowadzimy sprzedaż zwierząt (kotne owce, jarki, tryczki młode i dorosłe).
Zamówienia na muflony są realizowane zimą, od stycznia do lutego.  Jest to już po okresie rui trwającej od października do połowy grudnia, a jednocześnie przed osiągnięciem przez kotne owce stanu, w którym nie jest możliwy ich bezpieczny transport.
W związku z ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszą się obecnie muflony, prosimy o wcześniejsze składanie rezerwacji w ciągu roku.

Posiadamy zezwolenie Ministra Środowiska na chów i hodowlę zamkniętą muflonów (nr zezwolenia DL.gł-6713-22/62227/10/abr, wydane na podstawie art.16 ust. 2 ustawy Prawo Łowieckie z 13.10.1995). Nabywcom wystawiamy dokumenty sprzedaży stanowiące poświadczenie legalności zakupu tych zwierząt.

Nasza oferta

Klienci
Ofertę kierujemy zarówno do kół łowieckich, jak i do hodowców prywatnych, pasjonatów i hobbystów. Muflony doskonale się sprawdzają w zamkniętych hodowlach parkowych i zwierzyńcach, gdzie mogą bezproblemowo koegzystować np. z danielami.
Realizujemy również  zamówienia zagraniczne (zgodnie z posiadanym zezwoleniem na eksport zwierzyny żywej)

Transport
Preferujemy odbiór zwierząt z naszego gospodarstwa przez nabywcę.
W razie potrzeby, jesteśmy w stanie zapewnić własny transport do nabywcy, za dodatkową odpłatnością (każdorazowo warunki ustalane są indywidualnie). Posiadamy profesjonalną przyczepę do transportu zwierząt, z dopuszczeniem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii do transportu m.in. muflonów, także na trasy powyżej 8 godzin.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i  składania rezerwacji.

Opis gatunku

Muflon jest to dzika owca górska, która została sprowadzona z Korsyki i Sardynii około połowy XIX wieku. U nas występuje nielicznie na terenie Karkonoszy, na terenie Ziemi Kłodzkiej tj w Górach Bardzkich i Złotych oraz w położonych nieopodal Górach Sowich. Na tereny Karkonoszy muflon został sprowadzony w pierwszych latach XX wieku.

Muflon ma silną budowę, jest krępy, o szyi krótkiej i silnej. Biegi ma mocne i dość wysokie. Jest on dobrze przystosowany do warunków bytu w górzystym terenie. Suknia muflona w lecie jest ceglasto-brązowa, na grzbiecie ciemniejsza, gęba, brzuch, wewnętrzna strona biegów i ich dolna część oraz lustro są białe.

W zimie suknia ma kolor kasztanowo-brązowy z czarnym nalotem na grzbiecie. Na bokach tułowia starsze sztuki mają białą plamę, tzw. siodło, które w lecie jest siwe, a w zimie białe. Starsze tryki maje u dołu szyi czarną grzywę. Sierść muflonów jest krótka. Tryk ma rogi (ślimy), których nie zrzuca co roku jak zwierzyna płowa, lecz przedłużaj się one stale przez odrastanie w nasadzie. Ślimy tryka wyrastaj z czoła, wygięte są do dołu, u starego tryka tworzy kształt litery C albo nawet zamknięta koło. Owce nie maja z reguły ślimów, a co najwyżej i to wyjątkowo rzadko niewysokie, proste różki.

Najczęściej zadawane pytania


Accordion 1


Accordion 2


Accordion 3


Accordion 4


Accordion 5


Accordion 6


Galeria